Home Nieruchomości Światowe koncerny z największym przychodem i ich historia

Światowe koncerny z największym przychodem i ich historia

autor: admin

Są takie koncerny na świecie, o których słyszeli wszyscy i których produkty znajdują nabywców niemal na wszystkich kontynentach. Do gigantów w tej kategorii od lat należą Nestle, Pepsi, Kraft-Heinz i Coca-Cola, które właśnie w tej kolejności od największej potęgi mają najwyższe przychody. Jak zaczęła się ich historia i jakie osiągi mają na koncie?

Nestle, czyli szwajcarski gigant

Nestle to szwajcarskie przedsiębiorstwo, które zostało założone w 1866 roku przez aptekarza, Henriego Nestle. To właśnie on stworzył w Szwajcarii pierwszą na świecie fabrykę produkującą mleko skondensowane dla dzieci, które nie mogły być karmione mlekiem matki. Już na początku XX wieku firma miała zamorskie filie i poszerzała swoją ofertę o najróżniejsze produkty, takie jak najróżniejsze czekolady czy rozpuszczalne herbaty. Obecnie Nestle jest światowym liderem w produkcji kawy rozpuszczalnej, odżywek dziecięcych, lodów czy wód mineralnych. Jest też właścicielem takich marek, jak Nescafe, Lion, Maggi, Princessa czy Zielona Budka. roczny przychód firmy to ponad 45 miliardów franków.

Pepsi, czyli amerykański lider napojów gazowanych

Pepsi-Cola pojawiła się po raz pierwszy na rynku w 1893 roku w Stanach Zjednoczonych, a odpowiadał za to amerykański farmaceuta, Caleb Davis Bradham. Na początku słynny napój sprzedawany był pod nazwą Brad’ Drink i składal się z wody, cukru, karmelu, olejku cytrynowego i gałki muszkatołowej. Z czasem nazwę zmieniono na Pepsi-Cola, ponieważ poza wanilią zaczęto do niego dodawać orzeszki kola. Nazwa „pepsi” nawiązywała do słowa „dyspepsja” oznaczającego niestrawność i nawiązywała do prozdrowotnych właściwości napoju. Roczny przychód Pepsi to średnio ponad 20 miliardów dolarów.

Kraft Heinz, czyli lider w branży spożywczej

Kraft Heinz Company to przedsiębiorstwo założone w 2015, chociaż jej ojcami byli żyjący na przełomie XIX i XX wieku James Lewis Kraft oraz Henry John Heinz. Obecnie jest to jedna z największych firm spożywczych w Ameryce Północnej i jedna z najpotężniejszych na całym świecie. Firma słynie przede wszystkim ze sprzedaży keczupów, musztard, sosów kanapkowych oraz makaronów, kaw i warzyw konserwowych. Ich roczny przychód to mniej więcej 26 miliardów dolarów. 

Coca-Cola i tajna receptura

Receptura Coca-Coli została opracowana w 1886 roku przez  farmaceutę z Atlanty, J.S. Pembertona. Głównymi składnikami były wówczas liście koki i orzeszki kola. Na początku XX wieku Coca-Cola trafiła również poza Stany Zjednoczone, a w kolejnych dekadach stopniowo rozprzestrzeniała się na cały świat. W Polsce pojawiła się jeszcze przed drugą wojną światową i była serwowana na przykład w warszawskiej Adrii, gdzie bywali najważniejsi poeci i politycy dwudziestolecia międzywojennego. Co ciekawe, od 1925 oryginalna receptura Coca-Coli była przechowywana w skarbcu banku, a dopiero po niemal stu latach została przeniesiona do muzeum Coca-Coli w Atlancie. Roczny przychód firmy to ponad 10 miliardów dolarów.

Powiązane