Technika drukowania przestrzennego została opracowana już w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych, ale dopiero w ostatnich latach rozpędza się szczególnie, pozwalając na wymyślanie coraz nowszych zastosowań dla wydruków 3D. Co warto wiedzieć o drukarkach 3D i jakie przedmioty można obecnie dzięki nim wytwarzać?
Krótka historia drukarek 3D
Jeszcze w połowie XX wieku pomysł drukowania elementów trójwymiarowych wydawałby się absurdalny, gdyby ktoś na niego wpadł. Tymczasem trzydzieści lat później Chuck Hull opatentował tak zwaną stereolitografię, a następnie założył 3D Systems, czyli firmę produkującą pierwsze drukarki 3D. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych opracowano nową technikę, która polegała na osadzaniu topionego materiału, a 2006 roku powstały drukarki 3D do użytku domowego. Pierwszym wydrukowanym przedmiotem w historii była filiżanka, którą Chuck Hull wydrukował dla żony, ale dzisiaj tego rodzaju maszyny mogą znaleźć zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach wymagających największej precyzji.
Drukarki 3D w medycynie
Już na początku XXI wieku rozpoczęto prace nad tym, aby drukarki 3D stały się narzędziem używanym w medycynie. Wciąż nie są to powszechne procedury, ale efekty innowacyjnych metod są imponujące. Na przykład lekarze z Wielkiej Brytanii wydrukowali uszy dla chorych dzieci z Indii i Bombaju, a raz drukowane serce zostało wykorzystane podczas operacji ratującej życie niemowlaka. Coraz większa precyzja profesjonalnych drukarek sprawia również, że możliwe jest drukowanie najróżniejszych protez z materiałów, które pod żadnym względem nie ustępują tworzywom stosowanym w standardowo tworzonych protezach.
Jakie są rodzaje druku 3D?
Dziedzina ta rozwija się tak szybko, że w zasadzie co chwilę pojawiają się jakeś nowinki, nowe odkrycia czy opracowane techniki. Do najsłynniejszych technik druku 3D należą między innymi FDM, DLP, SLA oraz SLS. FDM to skrót od Fused Deposition Modelling, w którym termoplastyczny materiał jest wyciskany przez specjalne dysze. DLP to Digital Light Processing, w którym materiały światłoczułe są utwardzane za pomocą światła projektora. SLA polega na utwardzaniu żywicy za pomocą lasera, a z kolei SLS polega na topieniu proszku budulcowego laserem. Każda z tych technik jest wykorzystywana do różnych celów, a naukowcy wciąż pracują nad nowymi wariantami, które poszerzą możliwości drukarek 3D.
Czy drukarki 3D są niebezpieczne?
Jakiś czas temu, kiedy nowe osiągnięcia w kategorii drukarek 3D, były szeroko komentowane na całym świecie, pojawiły się pierwsze głosy mówiące o zagrożeniu generowanym przez dostęp do tego rodzaju drukarek. Niektórzy ludzie obawiają się, że drukarki tego rodzaju mogą ludziom pomóc w drukowaniu broni, a wówczas w posiadaniu broni mógłby znaleźć się każdy człowiek mający dostęp do drukarek przestrzennych. Grupa Defense Distributed dowiodła, że zbudowanie broni palnej w ten sposób jest możliwe, ale w domowych drukarkach nie można drukować metalowych elementów.