Home Technologia Co warto wiedzieć o nanotechnologii?

Co warto wiedzieć o nanotechnologii?

autor: admin

Nanotechnologia to dziedzina pozwalająca na budowanie najróżniejszych struktur o rozmiarach nanometrycznych, a więc na poziomie atomów i cząsteczek. Jej początki sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy Richard P. Feynman wygłosił swoją koncepcję miniaturyzacji. Od tamtej pory dziedzina ta rozwija się w szybkim tempie i pozwala na wykorzystanie nowych odkryć w najróżniejszych gałęziach technologii, nauki czy medycyny. Co nanotechnologia do tej pory zapewniła cywilizacji i jakie są plany na najbliższe lata?

Nanorurki w miniukładach cyfrowych

Nanorurki węglowe są zbudowane z grafenu i są przydatne podczas budowania układów cyfrowych w wersjach zminiaturyzowanych. Obecnie są na przykład wykorzystywane w tranzystorach, elektrodach, akumulatorach czy szeroko pojetej optyce. Cechują się lekkością, a jednocześnie niespotykaną wytrzymałością i odpornością, dlatego też od kilku lat są wykorzystywne do produkcji lekkich ram rowerowych dla profesjonalistów oraz rakiet tenisowych.

Nanoroboty w medycynie

Nanoroboty to kategoria, nad którą najprężniej działają nanotechnolodzy, ponieważ są one nadzieją na wyrównaną walkę z najpoważniejszymi chorobami ludzkości, takimi jak na przykład nowotwory. Jeśli wszystkie badana zakończą się sukcesem, to nanoroboty wpuszczone do organizmu będą w stanie wyłapać wszelkie komórki rakowe i zniszczyć je bez ingerencji w cały organizm.

Nanomateriały mogą znaleźć się kiedyś w każdym domu

Nanomateriały to tworzywa o ściśle określonych parametrach i walorach, które w najbliższym czasie zaczną być używane do pakowania żywności. Dzięki nim zapakowane jedzenie będzie dłużej świeże, a w związku z tym naukowcy liczą, że ludzie będą wyrzucali mniej produktów. Co więcej, trwają również prace nad inteligentnymi nanomateriałami, które będą informować ludzi o tym, że zapakowane w nie jedzenie nie nadaje się już do spożycia. W rezultacie zniwelowany w jakimś stopniu zostanie problem zatruć pokarmowych, z których część jest niebezpieczna dla życia człowieka.

Nanosrebro używane w dezodorantach

Nie wszyscy z nas wiedzą o tym, że być może codziennie wszyscy mają do czynienia z nanosrebrem. Jest to jedna z tych nanopowłok, które mają zdolność likwidowania bakterii, dlatego nanosrebro jest powszechnie wykorzystywane w dezodorantach. To właśnie bakterie powodują, że bezwonny pot człowieka zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń, a dezodoranty z nanosrebrem skutecznie je usuwają.

Nanotechnologia w przyszłości

Na chwilę obecną wiele zastosowań nanotechnologii przypomina dawne filmy science fiction. Dzięki niej można modyfikować rośliny tak, aby szybciej przechodziły fotosyntezę, a niektóre nanopowłoki skutecznie odpychają od siebie wodę. W przyszłości najpewniej nanotechnologia pozwoli ludziom na produkowanie diamentów, a nawet jedzenia. W tej chwili trwają również badania nad inteligentną mgłą, która będzie w stanie zastąpić pasy bezpieczeństwa w samochodach, a jej gęsta chmura łagodziłaby skutki koluzji.

Powiązane