Home Usługi Transport lawetą – co możemy nią przewieźć?

Transport lawetą – co możemy nią przewieźć?

autor: admin

Mimo przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz dbania o bezpieczeństwo swoje i innych niejednokrotnie wielu kierowcom zdarza się awaria bądź stłuczka na drodze. Co wtedy począć, gdy pojazd jest niesprawny do dalszej drogi i nie można go odpalić? Najlepiej wówczas wezwać pomoc drogową, dzięki której możliwy będzie transport na lawecie naszego samochodu.

Ważne jest, aby pamiętać o tym, że laweta jest tylko do przewozu pojazdu, nie jest wyposażona w narzędzia czy specjalistyczne wyposażenie do naprawy pojazdu na miejscu, dlatego jeśli pojazd jest uszkodzony i nie można go naprawić na miejscu, konieczne jest wezwanie lawety bądź autolawety do przewiezienia go do serwisu. Jeżeli jednak nasze auto jest tylko uszkodzone, ale nadal jeździ, lepiej skontaktować się z firmą transportową, która przetransportuje pojazd na miejsce naprawy.

Czym właściwie różnią się te dwa typy pojazdów?

Laweta to pojazd z przyczepą, którego przednią część można od niej odłączyć. Dzięki temu laweta jest bardziej zwrotna i łatwiejsza do manewrowania w trudno dostępnych miejscach, ale ma mniejszą pojemność. Lawety służą głównie do transportu mniejszych pojazdów, takich jak niewielkie auta, motocykle, skutery, quady, itp. Można nią wjechać nawet w małe, zatłoczone uliczki czy poruszać się w ruchu miejskim. Pojazdy tego typu są tańsze w zakupie oraz w eksploatacji (zużywają znacznie mniej paliwa) niż duże autolawety, co jest niewątpliwym plusem dla właścicieli firm zajmujących się transportem.

Autolawety to pojazdy bardziej wszechstronne, specjalnie przystosowane do transportu samochodów osobowych. Posiadają specjalny, podnoszony rampą platformę, na którą pojazd jest wciągany, a następnie zabezpieczany do transportu. Autolawety są większe i mniej zwrotne od lawet, ale posiadają większą pojemność i umożliwiają transport większych pojazdów, takich jak maszyny budowlane, rolnicze, przyczepy kempingowe i inne duże pojazdy specjalistyczne. Dzięki ich mniejszym gabarytom mogą być obsługiwane przez kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B. Będziemy również mogli uniknąć uniknąć ponoszenia opłat e-Toll nakładanych na wszelkie pojazdy, których masa przekracza 3,5 tony.

Autolawety posiadają specjalne zabezpieczenia, które zapewniają bezpieczeństwo podczas transportu pojazdu. Dzięki nim transportowane samochody nie ulegną przypadkowemu zniszczeniu, porysowaniu.

Jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie lawet w transporcie?

Wykorzystanie autolawet do transportu pozwala na dużą oszczędność czasu: transport pojazdu w ten sposób jest szybszy i bardziej efektywny niż przewożenie go na lawecie. Nie jest potrzebne zabezpieczania kół: podczas transportu każdy pojazd jest odpowiednio zabezpieczony na platformie.

Transport lawetą samochodu osobowego z miasta do miasta może wynieść od 150 zł do 500 zł. Koszt transportu motocykla czy skutera jest zazwyczaj niższy i wynosi od 100 zł do 300 zł. Zawsze warto porównać oferty kilku firm transportowych aby znaleźć najlepszą ofertę.

Powiązane