Home Bezpieczeństwo Ochrona danych w smartfonach – o czym należy pamiętać?

Ochrona danych w smartfonach – o czym należy pamiętać?

autor: admin

Każdego dnia miliardy osób korzystają z telefonów. Obecnie smartfony coraz częściej wypierają inne urządzenia, ponieważ nie musimy już mieć odtwarzacza muzyki, by jej słuchać ani telewizora, by oglądać filmy. Oczywiście, rodzi to też wiele pytań na temat tego, jak się chronić w dzisiejszych czasach, bo nie brakuje tych, którzy chcą nam ukraść dane czy też sam telefon w formie fizycznej. Porozmawiamy sobie trochę więcej o ochronie danych w smartfonach, więc zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Nie podawać nikomu żadnych wrażliwych danych

Z racji tego, że obecnie żyjemy w erze technologii, to też pojawiają się nowe sposoby na to, jak okradać nas z danych. Jasne, nadal można spotkać kieszonkowców czy też złodziejów, którzy chcą nam zabrać telefon, ale jeżeli można ukraść czyjąś tożsamość poprzez internet, to dlaczegoby tego nie zrobić? Skutek i tak jest taki sam – kradzież pieniędzy, a dodatkowo możliwość wpływania na kradzież innych kont, np. w mediach społecznościowych. 

Podstawą w takiej sytuacji jest to, aby nie podawać ludziom wrażliwych danych osobowych, które przecież służą do zhakowania naszych kont. Nie wolno nawet kolegom podawać PIN-u do karty czy też nawet blokady telefonu. Uważajmy na to, jak prowadzimy nasze relacje przez internet i nie dawajmy się zaskakiwać. Okazuje się nawet, że oszuści podszywają się pod pracowników banku i dzwonią z numerów, które są wyświetlane jako nasz bank. Nie pobierajmy aplikacji z podejrzanych źródeł i pamiętajmy, żaden pracownik nigdy nie może prosić o kody. Jeżeli taka prośba panie, to rozłączcie się i zgłoście ten fakt na policję i do swojego banku.

Usuwajcie wszelkie informacje przy sprzedaży telefonu

Sprzedaż telefonu to jedna z konsekwencji ich posiadania. Często wydajemy niemałe pieniądze na to, aby kupować nowy sprzęt, jednak chcąc zakupić nowy w przyszłości, sprzedajemy stary. Najważniejsze zatem jest to, aby usuwać przy sprzedaży wszystko to, co mogłoby dawać jakiekolwiek pozory tego, z jakich aplikacji korzystaliśmy. Oczywiście, wcześniej trzeba złamać kod, jednak dokładny reset telefonu jest koniecznością do tego, by nie pozwolić przyszłemu właścicielowi na rozszyfrowanie naszych danych.

Wykonanie takiego resetu jest bardzo proste, ponieważ wystarczy pousuwać wszelkie aplikacje, zdjęcia i przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Ma być to zatem taki telefon, który trafi w nowe ręce w takim stanie, jaki był kupowany. Nie zostawiajmy po sobie wszelkich śladów aktywności. Cyberprzestępcy robią wszystko, żeby atakować nas z różnych stron i często żerują na naszej niewiedzy.

Co zatem jest najważniejsze przy korzystaniu z telefonu? Przede wszystkim zdrowy rozsądek. To na nim warto budować wszystko to, z czego korzystamy. Technologia wiele rzeczy nam ułatwia, ale są też jej czarne, mroczne strony. Mówi się, że „potrzeba jest matką wynalazków”, ale wpływa to też na to, że przestępcy szukają luk i znajdują je czasem w samej technologii, ale też naiwności ludzkiej.