Mając własną działkę budowlaną nie można w każdej chwili w dowolnie wybranym momencie rozpocząć prac związanych z postawieniem domu. W pierwszej kolejności należy dopełnić wszelkie formalności budowlane, które zakończy uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest kilka etapów załatwiania formalności i tylko dopełnienie ich wszystkich pozwala uzyskać odpowiednie dokumenty z właściwej gminy pozwalające na rozpoczęcie jakichkolwiek prac.
Warunki zabudowy
W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się czy właściwa dla lokalizacji działki budowlanej gmina posiada miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu. Jeśli w gminie nie ma takiego zarządzenia to należy starać się o wydanie warunków zabudowy. W tym celu konieczne jest uzyskanie mapek do celów projektowych, promes od dostawców wody i energii, a także wypełnić odpowiednie formularze. Gmina po przeanalizowaniu wszystkich dostarczonych dokumentów wydaje warunki zabudowy określające jaki budynek można postawić na konkretnej działce. Warunki zabudowy określają między innymi dopuszczalną wysokość budynku, jego powierzchnię, odległość od granic działki, a także kąt nachylenia dachu.
Wybór projektu domu
Dopiero po uzyskaniu warunków zabudowy należy zainwestować w projekt domu. W przeciwnym razie może okazać się, że wykonany na zamówienie lub zakupiony wcześniej projekt domu nie jest dopasowany do warunków zabudowy, a inwestor stracił przez to pieniądze. Najlepiej więc wybierać projekt swojego wymarzonego domu dopiero w momencie uzyskania warunków zabudowy lub informacji zawartych w miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu.
Pozwolenie na budowę
Do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędne jest złożenie wybranego projektu budynku oraz wielu innych dokumentów. Między innymi wymagane są projekty sieci wodno-kanalizacyjnej, projekt przyłącza energetycznego, a także wiele innych formularzy. Projekt budynku musi być na tym etapie zaadaptowany przez architekta, dlatego konieczne jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Dopiero po złożeniu wszystkich, niezbędnych papierów gmina decyduje o wydaniu pozwolenia na budowę. Formalności budowlane najlepiej oddać w ręce kogoś doświadczonego, dzięki czemu zostaną zakończone w możliwie jak najkrótszym czasie.
Pomoc specjalisty
Skorzystanie z pomocy specjalisty, który dopełni wszystkie formalności budowlane to sposób na większy spokój i krótszy czas oczekiwania na pozwolenie. Osoba z właściwym doświadczeniem dokładnie wie jakie formalności oraz dokumenty należy złożyć w prawidłowej kolejności. Samodzielne załatwianie wszystkich formalności może zająć znacznie więcej czasu i zdecydowanie wydłużyć proces uzyskiwania pozwolenia na budowę. Ponadto znacząco wzrasta ryzyko popełnienia błędów i dokonania nieprzemyślanych wyborów, które mogą później okazać się wiążące i bardzo decydujące już w trakcie prac budowlanych. Dlatego też najrozsądniejszym wyjściem jest zaufanie doświadczonym specjalistom zajmującym się formalnościami budowlanymi, które dopełnią z największą starannością.